• Güneye Yerleşmek

FİKİR

Gerek gurme köşe yazarlarımızın mekan değerlendirmeleri, gerek yemek yarışmaları, gerek sosyal medyadaki yemek paylaşımları olsun; gıda konusu yakın zaman içerisinde yediden yetmişe herkesin fikrini beyan edebileceği bir alana dönüştü.

Lezzeti bir kenara bırakalım, gıda işletmeciliği konusunda bile, daha önce en ufak deneyimi olmayan; fakat sadece fikri olanların önerilerde bulunduğuna şahit oluyoruz.

Maalesef yanlış yönlendirmelere sebep oluyorlar. Bir gıda işletmesi açacaksanız, en iyisi, fikrinizi en azından olgunlaşana kadar kimseyle paylaşmamak veya bu konuda deneyimli birileriyle konuşmak. Farklı perspektiflerden değerlendirmiş olurum gibi safiyane yaklaşımlar kafanızı karıştırmaktan öteye geçmiyor; çünkü siz fikrinizi söylediğinizde, karşınızdaki insan -büyük ihtimalle- bir küçük işletme hayali kurmuş ve sizin işletme fikrinizi yavaş yavaş olumsuzlamaya başlamış oluyor.

Ardından, “Bence şunu yapsan inanılmaz tutar” “Bunu yapsan efsane olur, ortam yıkılır” “Şunu açsan, biz oradan çıkmayız” gibi sözlerle minik minik zihninizi bulandırmaya başlıyorlar. “Aslında şu bölgede kumpirci yok, açsan çok tutar” gibi cümleler de eksik olmuyor. Peki, o bölgenin o kumpirciye ihtiyacı var mı ya da yakın zamanda o bölgede böyle bir işletme açılıp kapanmış mıdır gibi soruların yanıtlarını bizzat araştırmak çok daha sağlıklı oluyor.


Neyi, nasıl, ne şekilde yapabileceğinizi en iyi siz biliyorsunuz. Bilmiyorsanız, eninde sonunda deneyimleyerek öğreniyorsunuz. Önemli olan ışığı olduğuna inanacağınız bir projenizin olması.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör