• Güneye Yerleşmek

TURİZM BÖLGELERİNDE EV KİRALARI

En çok merak edilen konuların başında kiralar geliyor. Hem iş yeri, hem de ev kirası deneyimlerimiz pek çok soru geliyor. İş yeri kiralama ve devir konularını ayrı bir yazıyla paylaşacağım. Bugün öncelikle ev kiralarıyla ilgili hem kendi, hem de çevremizden duyduğumuz deneyimleri paylaşmak istiyorum.


2020 şartlarında, ülkenin her ilinde olduğu gibi güney bölgelerinde de kiralar, enflasyondan nasibini almış durumda. Üstüne güneye, turizm bölgelerine yerleşme hayalleri yükselince, kiralar da alıp başını gidiyor. Aslında bu yazıyı bir kaç gün önce yazmıştım, ancak dün Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nde Álex Dioscórides Gomis’nin yönettiği Turist İstilası (Overbooking) belgeselini izledikten sonra da eklemeler yapmam gerektiğini hissettim. Belgeselde, yerli nüfusu 1 milyon olan ve yaz aylarında 13,5 milyona çıkan Mallorca adasının turizmle mücadelesi anlatılıyor. Yerli halk kitle turizmine karşı ayaklanmış durumda ve yürüyüşler düzenliyorlar; çünkü hayat, özellikle de kiralar giderek pahalanmış durumda. Bu artışın en önemli sebeplerinden biri uluslararası online ev kiralama hizmeti veren, Airbnb. Daha doğrusu herkesin evini kolay ve güvenli bir şekilde kiraya verebiliyor olması.


Bizde durum henüz o kadar vahim değil; fakat hemen herkes evini aylık sabit kiracıya vermektense Airbnb ile haftalık kiralayarak daha çok para kazanmayı hayal ediyor. Böylece ev sahibi bir ayda kazanabileceği parayı, bir haftada kazanabiliyor. Mallorca’da yerli halk buna isyan etmiş durumda; çünkü turizm sektöründe çalışanlar, doktorlar, mühendisler, emekliler kısacası yerli halk yaşayacak ev bulamıyor. Buralarda da durum bundan çok farklı değil. Mal sahipleri, evlerini daha çok para kazanacaklarını düşündükleri turistlere kiraya vermeyi tercih ediyorlar. Şubat 2020 itibariyle Kayaköy'de, yaklaşık 40 metrekarelik 1+0 bir evin kirası aylık 1000 TL’ye çıktığını duydum. Özetle köy yeri diye fiyatların düşük olduğunu hayal ediyorsanız büyük bir hayal kırıklığı yaşarsınız.


Şehir merkezinde de durum çok farklı değil. Fethiye merkezde kiralar yaklaşık 2000 TL dolaylarında. Bunun sebebi biraz da şehirden gelen, yüksek kiralardan yılmış insanların aceleci davranması. İstanbul’da aylık 3000 TL kira veren biri 1500 TL kirayı duyunca, pazarlık etmeden hemen kabul ediyor. Kirayı yüksekten açan ev sahibi mutluluktan havalara uçuyor; çünkü evinin rayici, hiç uğraşmadan yükselmiş oluyor.





Kira fiyatları yükseldikçe, ev sahipleri hayatlarını sadece kiradan gelecek paraya göre tasarlamaya başlıyor. Sosyal bir dönüşüme sebep oluyor. Oldukça verimli topraklara sahip Kayaköy’de, tarımla ilgilenen insan sayısı her sene düşüyor. Geçen sene meşhur kaya nohudunu aldığım komşumuz bu sene artık nohut ekmeyeceğini söylüyor. Bunun tek sebebi elbette sadece turizmden kaynaklanan kira gelirlerinin daha cazip olması değil. Artan tarımsal üretim maliyetlerini göz ardı edemesek de kira gelirlerinin cazibesi pek çok alanı dönüştürüyor.


Özetle daha çok “para” kazanmak, kiraları ilerleyen günlerde daha da etkileyecek gibi görünüyor. Airbnb gibi hayatımızı kolaylaştırdığını düşündüğümüz teknolojiler, sosyal dengeleri alt üst edebiliyor. İnternetin ve akıllı telefonların hayatımızdaki yeri genişledikçe, hayallerimiz ve dolayısıyla yaşamlarımızda dönüşüme uğruyor. 10 sene önce, Türkiye'de yurt dışına seyahat eden insan sayısındaki artışı, rakamları görmesek de hepimiz biliyoruz. Pek çok insan, ebeveynlerinin gördüklerinden çok daha fazla ülke ve şehri ziyaret etti bile. Bir önceki jenerasyondan daha çok seyahat ediyoruz. Online ağlar sayesinde bu kitlesel bir harekete dönüştü. Kitlesel olduğu için kontrol edilemez bir noktaya ulaştı. Şimdi aynı durum şehri terk etmek ve daha güneye, turizm bölgelerine yerleşmek üzerine kitlesel bir harekete dönüşmek üzere. Tek fark, seyahat gibi kısa sürede gidip dönebileceğiniz bir yol değil, tüm hayatınızı şekillendirmek üzerine bir karar. Bu bloğu yazma sebeplerimin en başında bu geliyor; hayal edilenler ile gerçekler arasındaki mesafeyi en aza indirebilmek.




701 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör